1. 1

ANA SAYFA | KAYIT KILAVUZ ÖZET

 

 

 

 

 

 

 

 

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI
Sevgili Gençler,
Ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Gazi Üniversitesini kazanarak “Gazili Olmak” ayrıcalığına ve mutluluğuna kavuşmuş bulunmaktasınız. Bu ayrıcalığı, bu değerli çatı altında otuz dört yıldır yaşayan bir hocanız olarak hislerinizi anlıyor ve yılların bu heyecandan hiçbir şey eksiltmeyeceğini bilmenizi istiyorum.

 

1926 yılından bu yana Türkiye’nin eğitim hayatına yön veren Gazi Üniversitesi, fiziki mekânları, sosyal tesisleri ve spor alanlarıyla bir üniversite öğrencisinin tüm isteklerine cevap verebilmekte, öğrencinin kendini her yönden geliştirmesine imkân sağlamakta ve uluslararası platformda ülkemizi başarıyla temsil etmesi için fırsatlar sunmaktadır. Zengin ve yetkin akademik kadrosunun yanı sıra köklü bilimsel geleneği olan Üniversitemizde bulunacağınız süre içerisinde, akademik başarınız yanında, sosyal başarı için gereken donanımı da kazanacağınıza ve bu donanımınızı her daim vatanımız ve milletimizin lehine kullanacağınıza canı gönülden inanıyorum.

 

Siz tercihinizle bizi kazandınız, bizler de sizi kazandık. Bu sürecin nihai kazananı ise toplum olacaktır. Zira sizler Üniversitemizde üretilen bilgiyi topluma aktararak bilginin taşıyıcı unsurları olacaksınız. Sizden gelecek her türden geri bildirimin bu etkileşimdeki öneminin farkında olduğumuzu ve bunu kıymetli bir hediye olarak gördüğümüzü bilmenizi istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden bir olan Gazi Üniversitesine hoş geldiniz diyor, yoğun bir hazırlık süreci sonunda girdiğiniz yarışta kazandığınız büyük başarıyı tebrik ediyor ve hayatınızın bundan sonraki sınavları için gereken akademik ve kültürel sermayeyi Üniversitemizden edineceğinize olan inancımı yineliyorum.

 

Sevgi ve başarı dileklerimle… 

 

Prof. Dr. İbrahim USLAN
Gazi Üniversitesi Rektörü  

 

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN (Elektronik) KAYIT

Sevgili Öğrencilerimiz, Genç GAZİ’liler!
Başarılarınızdan dolayı sizleri kutlar, başarılarınızın devamını dileriz. Kayıt sürecinde sizleri bilgilendirme amacı ile hazırlanan bu Kılavuzu, son bölümüne kadar dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.
Üniversitemize kayıt işlemleri iki şekilde gerçekleştirilecektir. Yerleşen öğrencilerimiz aşağıda açıklamaları yapılan iki yöntemden sadece birini tercih ederek kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.


Üniversitemize yeni yerleşen öğrenciler https://turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden e-Devlet şifrelerini kullanarak elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabileceklerdir.

Elektronik kayıt (e-kayıt) yaptıran öğrencilerin, Üniversitemize gelerek kayıt yaptırmalarına ve belge getirmelerine gerek yoktur.


E-Kayıt yaptırılabilecek programların listesi için TIKLAYINIZ!

E-Devlet şifresi bulunmayan adaylar, nüfus cüzdanlarının aslı ile şahsen PTT şubelerine başvurarak şifrelerini temin edebileceklerdir.

E-Devlet üzerinden elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında https://turkiye.gov.tr web adresinde, “e-hizmetler” bölümünde yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” seçeneğinden e-Devlet şifresiyle kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir.

Üniversiteye E-Kayıt Kılavuzu için TIKLAYINIZ!

E-Devlet kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alarak kayıtlarını tamamlayacaklardır.

E-Devlet üzerinden elektronik kayıt yaptıran öğrencilere, e-Kayıt yaptırmalarından bir tam gün sonra Üniversitemiz tarafından ÖSYM sisteminde kayıtlı bulunan cep telefonlarına, kayıt yaptırdıklarına dair SMS gönderilecektir. Olası iletişim sorunları nedeniyle kendilerine SMS ulaşmayan öğrenciler, e-devlet kayıtlarının yapıldığına dair bilgiyi Gazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi’nden görebileceklerdir.

ÖNEMLİ NOT: Yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimize, zaman tasarrufu sağlaması ve maddi manevi külfeti azaltması sebebiyle https://turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırmaları önemle tavsiye edilmektedir.

 

 

ÜNİVERSİTEDE KAYIT
  • Elektronik kaydı tercih etmeyen öğrenciler,
  • Üniversitemizce, elektronik kayıt kapsamı dışında tutulan; Mühendislik Fakültesi: (İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-Montana State Üniversitesi); Spor Bilimleri Fakültesi: (Rekreasyon, Spor Yöneticiliği); Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu: (İlk ve Acil Yardım); TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu: (Uçak Teknolojisi) programlarına kayıt yaptıracak öğrenciler,
  • Zorunlu nedenlerle  (liseden mezun olduğu halde E-Kayıt sisteminde mezun görünmeyenler, askerlikle ilgili sorunu olanlar, TC kimlik numarasına sahip olmayanlar, başka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olanlar) elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler,

kesin kayıt için  gerekli belgeleri hazırlayarak; 16-18 Ağustos 2017 tarihlerinde, şahsen veya noterden vekaletname verecekleri kişiler aracılığı kayıtlarını yaptıracaklardır. 

Kayıt yerleri için TIKLAYINIZ!

 

 

KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER (12.sınıf Öğrencileri)

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adaylar da belirtilen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptıracaklardır. Bu öğrencilerin mezun olduklarına dair belgelerini 29 Aralık 2017 tarihine kadar Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir.

 

 

ÜNİVERSİTEMİZE ŞAHSEN GELEREK KESİN KAYIT YAPTIRACAK ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Erkek adayların askerlik durumları MSB aracılığıyla sorgulanacaktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde kayıt esnasında askerlik belgesi talep edilebilecektir. Bu nedenle kayıt öncesinde www.turkiye.gov.tr sayfasından veya Askerlik Şubenize başvurarak askerlik durumunuzun kayıt işlemleri için bir engel taşıyıp taşımadığı bilgisini öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır. 

Lise mezuniyetleri MEB aracılığıyla sorgulanacaktır. MEB sorgusu yapılamayan adaylardan kayıtta lise diplomasının aslı istenecektir. 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Genel Kurul Kararlarına göre bir öğrenci aynı anda iki lisans veya iki ön lisans programına devam edememektedir (açık öğretim ve uzaktan öğretim programları hariç). Söz konusu durum YÖKSİS sistemi üzerinden sorgulanacaktır. Böyle bir durumun oluşması halinde öğrenciden bir programı tercih etmesi istenecektir.

Eksik belgeyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır. 

İlan edilen kayıt tarihleri dışında kayıt yapılmayacak ve kaydı yapılmayan bu adayların yerleri boş kontenjan olarak ÖSYM’ye bildirilecektir.

 

 

KATKI PAYI  VE ÖĞRENİM ÜCRETLERİ

Örgün öğretim (birinci öğretim) öğrencileri, Katkı Payı (Harç) ödemeden kayıtlarını yapabileceklerdir.

 

 

KAYIT ESNASINDA SAĞLIK RAPORU İSTENECEK BÖLÜMLER

Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi (İngilizce) programlarına kayıt yaptıracak adayların tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi hastaneleri) eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu almaları gerekmektedir. (Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi (İngilizce) programlara kayıt yaptıran öğrencilerin sağlık raporlarını 18 Eylül 2017 tarihine kadar Tıp Fakültesi Öğrenci İşleri Birimine teslim etmeleri gerekmektedir.)

Spor Bilimleri Fakültesinin, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği programlarına kayıt yaptıracak adayların tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi hastaneleri) eğitimini yürütmeyi engelleyecek fiziki engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu almaları gerekmektedir.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıt yaptıracak adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.); program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1,65 m’den; kız öğrencilerde 1,60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşıyla birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. (2017 ÖSYM Kılavuzu, Özel Koşul ve Açıklamalar, 1. Kısım 233. maddesi)

TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler: Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak; Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs). (2017 ÖSYM Kılavuzu, Özel Koşul ve Açıklamalar, 2. Kısım 49. maddesi)

 

 

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı Belgesi Mezuniyet Belgesi yerine geçmez.)
2-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.) 
3-6 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf 
4-Adayların ÖSYS sonuç  belgesinin internet çıktısı
5-TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı için, havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmadığını gösteren Adli Sicil Kaydı Belgesi
6-Sağlık Kurulu Raporu: Tıp Fakültesi, Tıp Fakültesi (İngilizce), Spor Bilimleri Fakültesi (Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği Programları), Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (İlk ve Acil Yardım Programı) ve TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu (Uçak Teknolojisi Programı) için Devlet Hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden alınmış “Sağlık Kurulu Raporu” gereklidir. (Diğer Fakülte ve Meslek Yüksekokullarımız için Sağlık Kurulu Raporu istenmeyecektir.) 

 

 * ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için ise üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. 

 

*E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPTIRAN ADAYLAR (Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi-İngilizce programlara kayıt yaptıran öğrenciler hariç) YUKARIDA SAYILAN BELGELERİ  GETİRMEYECEKLERDİR. DOLAYISIYLA E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPTIRAN ADAYLARIN ÜNİVERSİTEYE GELMELERİNE GEREK YOKTUR.

 

 

ÖĞRENCİ NUMARASI ÖĞRENME ve GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİNE GİRİŞ

E-KAYIT veya ÜNİVERSİTEDE KAYIT işlemlerinden birini seçerek kayıt işlemlerinizi tamamladıktan bir tam gün sonra, Üniversitemizdeki öğreniminiz süresince öğrenci bilgi sistemine giriş için gerekli olan öğrenci no (öğrenci numarası) ve şifre (TC Kimlik numaranızın son 6 rakamı) bilgilerini kullanarak,  (ÖSYM'den bilgiler aktarıldığı zaman)   https://ogrenci.gazi.edu.tr/ogrenci/ linkinden sisteme giriş yapıp ilgili alanları doldurunuz ve şifrenizi değiştiriniz. Kendi güvenliğiniz için şifrenizi kimseyle paylaşmayınız

Numaranızı Öğrenmek İçin Tıklayınız! [ Henüz ÖSYM'den bilgiler aktarılmadığı için bağlantı adresi çalışmamaktadır. ]

 

 

2017 -2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS KAYITLARI

Üniversitemize yerleşen ve kesin kayıt işlemini tamamlayan tüm öğrencilerin 2017-2018 eğitim öğretim yılı akademik takviminde ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulunun güz yarıyılı için kayıt yenileme tarihlerinde öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders seçimi yaparak ders kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir. Kayıt yenileme tarihlerinden önce, ders kaydının ne şekilde yapılacağına ilişkin www.ogris.gazi.edu.tr veya www.gazi.edu.tr sayfasında duyuru yapılacaktır.
Öğrenciler, öğrenimleri süresince ders kayıt işlemlerini akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kendileri yapmak zorundadır. Ancak yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin akademik danışmanları kontrolünde ve ilgili fakülte adreslerinden duyurulan bilgileri dikkate alarak ders kayıt işlemlerini yapmaları olası hataları önleyecektir.

 

 

ÖĞRENCİ KİMLİK KARTLARI

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz kimlik kartlarını 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren kayıtlı oldukları birimlerden alacaklardır. Öğrenci kimliğinizi, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek alabilirsiniz.

 

 

ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI

E-Kayıt üzerinden elektronik olarak veya Üniversitede kayıt yaptıran öğrencilerden programlarında zorunlu hazırlık sınıfı bulunanların 11 ve 13 Eylül 2017 tarihlerinde (Pazartesi ve Çarşamba) düzenlenecek olan yabancı dil muafiyet sınavına katılmaları gerekmektedir. 

Hazırlık sınıfı bulunan programlar için TIKLAYINIZ!

KAYIT OLDUĞU BÖLÜMDE ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI BULUNAN ÖĞRENCİLERİN BU SINAVA KATILIMI MECBURİDİR!

Bölümünde Hazırlık sınıfı bulunmayan öğrenciler bu sınava katılmayacaklardır.

Ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulunun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız!

 

 

İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT (MUAFİYET) SINAVI

Üniversitemizin hazırlık sınıfı olmayan diğer lisans bölümlerine kayıt yaptıran öğrenciler isterlerse, 12 Eylül 2017 saat 10.00'da yapılacak “İngilizce Seviye Tespit Sınavı”na girebilirler. Bu sınavda yeterli not ortalaması alanlar öğrenimleri süresince okutulan yabancı dil derslerinden (İNG-101, İNG-102) muaf sayılırlar. Aldıkları notlar yarıyıl ve genel akademik not ortalamalarına katılır.  (Hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler ile hazırlık sınıfı muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler bu sınava katılamazlar.)


Ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’nun internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız!

 

 

MUAFİYET

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, bu yükseköğretim kurumunda alıp başarılı oldukları derslerden muaf olmak isteyebilirler. Bunun için 11 Eylül 2017 tarihine kadar ilgili Dekanlığa/Müdürlüğe transkript ve ders içerikleriyle birlikte başvurulması gerekmektedir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayanların daha sonra yapacakları başvurular değerlendirmeye alınmaz. Dersler harfli olarak muaf edilerek not ortalamasına katılır.

 

 

İZİN/KAYIT DONDURMA

Kesin kayıttan sonra, öğrenimine sağlık, askerlik, maddi ve ailevi nedenlerle devam etmek istemeyen öğrencilerden bir veya iki yarıyıl izin isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek 11 Eylül 2017 tarihine kadar bir dilekçe ile kayıtlı oldukları Birime veya Rektörlük Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına başvuracaklardır.

 

 

EĞİTİM ÖĞRETİME İLİŞKİN BİLGİLER

Akademik Takvim için TIKLAYINIZ!

Üniversitemizde eğitim-öğretime ilişkin yönetmelik ve yönergelere Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığının www.ogris.gazi.edu.tr sayfasından,

Üniversitemizde yabancı hazırlık sınıfı uygulamasına ilişkin bilgiye Yabancı Diller Yüksekokulunun  http://ydyo.gazi.edu.tr/ sayfasından,

Burs, öğrenci toplulukları, danışma merkezi, sağlık ve spor hizmetleri v.b. bilgiye http://mediko.gazi.edu.tr/ sayfasından ulaşılabilir.

 

 

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Gazi Üniversitesi | Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı Öğrenci Kayıt Kılavuzu


Adres : Emniyet Mh. 06560 Yenimahalle / ANKARA
E-posta : ogris@gazi.edu.tr
Telefon No : +90 (312) 212 68 40 - 202 20 00
Belge Geçer : +90 (312) 221 32 02
Web Adres : www.gazi.edu.tr