1. 1

ANA SAYFA | KAYIT KILAVUZ ÖZET(DGS)

 

 

 

 

 

 

 

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI
Sevgili Gençler,
Ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Gazi Üniversitesini kazanarak “Gazili Olmak” ayrıcalığına ve mutluluğuna kavuşmuş bulunmaktasınız. Bu ayrıcalığı, bu değerli çatı altında otuz üç yıldır yaşayan bir hocanız olarak hislerinizi anlıyor ve yılların bu heyecandan hiçbir şey eksiltmeyeceğini bilmenizi istiyorum.

 

1926 yılından bu yana Türkiye’nin eğitim hayatına yön veren Gazi Üniversitesi, fiziki mekânları, sosyal tesisleri ve spor alanlarıyla bir üniversite öğrencisinin tüm isteklerine cevap verebilmekte, öğrencinin kendini her yönden geliştirmesine imkân sağlamakta ve uluslararası platformda ülkemizi başarıyla temsil etmesi için fırsatlar sunmaktadır. Zengin ve yetkin akademik kadrosunun yanı sıra köklü bilimsel geleneği olan Üniversitemizde bulunacağınız süre içerisinde, akademik başarınız yanında, sosyal başarı için gereken donanımı da kazanacağınıza ve bu donanımınızı her daim vatanımız ve milletimizin lehine kullanacağınıza canı gönülden inanıyorum.

 

Siz tercihinizle bizi kazandınız, bizler de sizi kazandık. Bu sürecin nihai kazananı ise toplum olacaktır. Zira sizler Üniversitemizde üretilen bilgiyi topluma aktararak bilginin taşıyıcı unsurları olacaksınız. Sizden gelecek her türden geri bildirimin bu etkileşimdeki öneminin farkında olduğumuzu ve bunu kıymetli bir hediye olarak gördüğümüzü bilmenizi istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden bir olan Gazi Üniversitesine hoş geldiniz diyor, yoğun bir hazırlık süreci sonunda girdiğiniz yarışta kazandığınız büyük başarıyı tebrik ediyor ve hayatınızın bundan sonraki sınavları için gereken akademik ve kültürel sermayeyi Üniversitemizden edineceğinize olan inancımı yineliyorum.

 

Sevgi ve başarı dileklerimle… 

 

Prof. Dr. İbrahim USLAN
Gazi Üniversitesi Rektörü  

 


ÜNİVERSİTEDE KAYIT

Üniversitemize DGS(Dikey Geçiş Sınavı) sonucuna göre yerleştirilen öğrencilerin kayıtları;

18 Ekim 2016 - 21 Ekim 2016 Tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde (08.30-12.30 13.30-17.30)  ilgili birimlerde yapılacaktır.

 
ÜNİVERSİTEMİZE KESİN KAYIT YAPTIRACAK ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Erkek adayların askerlik durumları MSB aracılığıyla sorgulanacaktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde kayıt esnasında askerlik belgesi talep edilebilecektir. Bu nedenle kayıt öncesinde www.turkiye.gov.tr sayfasından veya Askerlik Şubenize başvurarak askerlik durumunuzun kayıt işlemleri için bir engel taşıyıp taşımadığı bilgisini öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Genel Kurul Kararlarına göre bir öğrenci aynı anda iki lisans veya iki ön lisans programına devam edememektedir. (Açık öğretim ve uzaktan öğretim programları hariç) Söz konusu durum YÖKSİS sistemi üzerinden sorgulanacaktır. Böyle bir durumun oluşması halinde öğrenciden bir programı tercih etmesi istenecektir.

Eksik kayıt belgesiyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır.
İlan edilen kayıt tarihleri dışında kayıt yapılmayacaktır.

 


ÖĞRENCİ NUMARASI ÖĞRENME ve GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİNE GİRİŞ

KAYIT işlemlerinizi tamamladıktan sonra; Üniversitemizdeki öğrenimiz süresince öğrenci bilgi sistemine giriş için gerekli olan öğrenci no: (öğrenci numarası) ve şifre: (TC Kimlik numaranızın son 6 rakamı) bilgilerini kullanarak, https://ogrenci.gazi.edu.tr/ogrenci/ linkinden sisteme giriş yaparak ilgili alanları doldurunuz ve şifrenizi değiştiriniz. Kendi güvenliğiniz için şifrenizi paylaşmayınız

  .

Numaranızı Öğrenmek İçin Tıklayınız.!

 


ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI

Dikey Geçiş Sınav sonucuna göre Üniversitemize kayıt yaptıran, öğrencilerden programlarında zorunlu hazırlık sınıfı bulunanların ( Hazırlık sınıf bulunan programlar TIKLAYINIZ), 26-27 Ekim 2016 Saat:14.30 da Yabancıdiller Yüksekokulunda yapılacaktır.


Ayrıntılı bilgiyi Üniversitemiz Yabancıdiller Yüksekokulu sayfasına girerek Ulaşabilirsiniz.

Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız.!

 


AŞAĞIDA BELİRTİLEN BÖLÜMLER İÇİN KAYIT ESNASINDA SAĞLIK RAPORU İSTENECEKTİR

Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi (İngilizce ) programlarına kayıtlanacak adayların tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi hastaneleri) eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu almaları gerekmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği programlarına kayıtlanacak adayların tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Devlet Hastanesi veya Tıp Fakültesi hastaneleri) eğitimini yürütmeyi engelleyecek fiziki engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu almaları gerekmektedir.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıtlanacak adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları;erkek öğrencilerde 1,65 m’den; kız öğrencilerde 1,60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşıyla birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.( 2015 ÖSYM Kılavuzu Bk. 233 maddesi gereği

 


2015 -2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS KAYITLARI

 Üniversitemize yerleşen ve kesin kayıt işlemini tamamlayan tüm öğrencilerin 2015-2016 eğitim öğretim yılı akademik takviminde ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulunun güz yarıyılı için kayıt yenileme tarihlerinde öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders seçimini yaparak ders kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir. Kayıt yenileme tarihlerinden önce ders kaydının ne şekilde yapılacağına ilişkin www.ogris.gazi.edu.tr veya www.gazi.edu.tr  sayfasında duyuru yapılacaktır. Öğrenciler, Öğrenimleri süresince Ders kayıt işlemlerini akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde Kendileri yapmak zorundadır. Ancak yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin akademik Danışmanları kontrolünde ders kayıt işlemlerini yapmaları olası hataları önleyecektir.

 


ÖĞRENCİ KİMLİK KARTLARI

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz kimlik kartlarını 14 Kasım 2016 tarihinden itibaren kayıtlı oldukları birimlerden alacaklardır. Öğrenci kimliğinizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek alabilirsiniz.

 


MUAFİYET

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, isterlerse burada başarılı olduğu derslerden muaf olmak isteyebilirler. Bunun için 22-23 Kasım 2016 tarihleri arasında Dekanlığına  /Müdürlüğüne transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvurması gerekmektedir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayanların daha sonraki başvuruları değerlendirmeye alınmaz. (Dersler harfli not olarak muaf edilerek not ortalamasına katılır.

 


İZİN/KAYIT DONDURMA

Kesin kayıttan sonra, öğrenimine sağlık, askerlik, maddi ve ailevi nedenler ile devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl izin isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek 22-23 Kasım 2016 tarihleri arasında bir dilekçe ile Kayıtlı olduğu birime veya Rektörlük  Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvuracaklardır.

 


EĞİTİM ÖĞRETİME İLİŞKİN BİLGİLER

Akademik Takvim (TIKLAYINIZ)
Üniversitemizde eğitim ve öğretime ilişkin yönetmelik ve yönergelere Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın www.ogris.gazi.edu.tr sayfasından,
 
Üniversitemizde yabancı hazırlık sınıfı uygulamasına ilişkin bilgiye http://ydyo.gazi.edu.tr/ sayfasından,

Burs, öğrenci toplulukları, danışma merkezi,sağlık ve spor hizmetleri vb. bilgiye http://mediko.gazi.edu.tr/ sayfasından ulaşılabilir.

 


KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
  • Ön Lisans diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)
  • Onaylı ders içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)
  • 6 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir)
  • Askerlik Durum Belgesi (1994 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için, askerlik şubelerinden alınacak.)
  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı görülmek koşulu ile)
  • 2016-DGS sonuç belgesinin internet çıktısı

 


GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI İLETİŞİM BİLGİLERİ
Gazi Üniversitesi | Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı Öğrenci Kayıt Kılavuzu


Adres : Emniyet Mh. 06560 Yenimahalle / ANKARA
E-posta : ogris@gazi.edu.tr
Telefon No : +90 (312) 212 68 40 - 202 20 00
Belge Geçer : +90 (312) 221 32 02

Web Adres : www.gazi.edu.tr